III.4. Pénztárkönyvi könyvelés

Az egyházközség pénzmozgásai rögzíthetők, a házipénztári vagy banki be, ill. kifizetések alapján. A könyvelések tartalmazzák a bizonylatszámot, jogcímeket és a befizető adatait. A könyvelt adatokból egy gombnyomással készíthetünk jelentéseket, illetve gépi bizonylatot.

A pénzmozgás táblázata jelenik meg az adatterületen.

III.4.1. A könyvelés, új pénzmozgás

A művelet indítása

Új pénzmozgás felvétele a kis plusz jelre történő kattintással történik. Ekkor megjelenik az adatbeviteli képernyő, amely négy nagyobb részre tagolódik.

Adatok

Befizette/felvette

A befizető/felvevő neve, címe, egyházközségi státusza, csoport

A befizető nevét a már meglévő névsorból be lehet választani vagy az új nevet be lehet gépelni.

Ha a begépelt név még nem létezik a listában, akkor a bizonylat mentésével bekerül a névsorba.

A cím beírásánál, ha olyan települést vagy utcát adtunk meg, ami még nem szerepel az adatbázisban, akkor azt is rögzíti a könyvelés mentésével együtt.

Ha új befizetőt/felvevőt adunk meg, akkor lehet jelölni, hogy egyházközségi tag-e.

Megjegyzés

Az itt újonnan felvett név automatikusan bekerül a partnerek (vagy ha egyházközségi tag, akkor az egyháztagok közé)

Melyik pénztárban vagy bankszámlaszámon történt a pénzmozgás

Házipénztár vagy folyószámla

Megjegyzés

A bankszámlák és pénztárak letilthatók a könyvelési beállítás részben. A letiltott bankszámlák nem jelennek meg a listában.

Bizonylat azonosítás

Befizetést vagy kifizetést, bizonylatszámot és a dátum mezőket tartalmazza.

Forgalom típusa

Jelölje be, hogy befizetést vagy kifizetést könyvel. Kötelező kitölteni.

Figyelem

Könyvelési jogcímet csak akkor tud beválasztani, ha ezt a mezőt már kitöltötte.

Pénzügyi bizonylat száma

A pénzügyi bizonylat száma mezőbe a kézzel megírt (és elvileg a kezünkben tartott) pénztárbizonylat számát, illetve bank könyvelésekor a bankszámlakivonat számát kell írni.

Tipp

Ha a könyvelés mellett a pénztárbizonylatot a programmal szeretné elkészíttetni, akkor hagyja üresen. Erről a Pénztárbizonylat készítés fejezetben olvashat részletesen.

Figyelem

A pénzmozgáshoz a pénztárbizonylat vagy bankszámlakivonaton kívül más, ún. alap bizonylat is kapcsolódhat. Ilyenek pl. az átvételi elismervény, a számla vagy a postai csekk. Ennek számát ne ide írjuk, hanem a Könyvelési rész Alap bizonylat száma rovatba.

Ha a bizonylatok könyvelése sorrendben történik (amitől el is térhet, ha úgy hozza a helyzet), akkor a pénzügyi bizonylat száma alatt található 0 és +1 gombbal lehet gyorsítani az adatrögzítést. Ezek a legutóbbi vagy az azt követő bizonylatszámmal töltik ki a mezőt. A bizonylatszámokat bankszámlánként és a pénztárbizonylat esetén irányonként külön veszi figyelembe a rendszer.

A dátum megadása

A dátum megadásánál a Naptár vagy a Jeles napok funkciót lehet segítségül hívni.

Dátumot visszamenőlegesen is meg lehet adni.

Könyvelés

Összeg

Kötelező kitölteni. Ha az összeget is megadtuk, akkor a bizonylat könyvelését már tároltathatjuk a programmal. Azaz megjelenik a hatás a pénzkészlet jelentésben és a pénztárkönyvben.

Jogcím, könyvelési kód

A jogcím mező értéke határozza meg, hogy az összeg a zárszámadás melyik sorába fog kerülni.

Tipp

Ha jogcímet bármelyik részét (tehát nem csak az elejét) elkezdi gépelni, akkor a begépelt szöveg szerint szűkített listát kínál fel a program.

Nem kötelező kitölteni, utólag is lehet pótolni.

Közlemény

A Közlemény rovatban további olyan információt adhatunk meg, ami nem derül ki más mező értékéből (pl. a jogcímet kár megismételni). A pénztárkönyvben (és bizonylat készítés esetén a bizonylaton is) megjelenik, amire nem történt semmilyen utalás a Pénzmozgás könyvelése ablakban. A Közlemények rovat „megjegyzi” a beírt szövegeket, hogy a gyakran előforduló elnevezéseket ne kelljen újra begépelni.

Alap bizonylat

Az Alapbizonylat típusa és az Alapbizonylat száma rovatokba olyan külső bizonylat adatai kerülhetnek, melyek a pénzmozgáshoz kapcsolódnak a bankszámla kivonaton és a pénztárbizonylaton kívül. Az alábbi példa egy számla esetét mutatja:

A művelet befejezése

Az adatbevitelt a szokásos módok valamelyikével (pl. a Mentés gombra kattintva) lehet befejezni (részleteket itt talál: II.3.1. szakasz - Adatbevitel lezárása).