A leggondosabb munkavégzés mellett is becsúszhatnak hibák a könyvelésbe. Célszerű ezért rendszeresen, de legalább a zárszámadási időszakban ellenőrizni. Az Ariadne számos eszközzel segíti az ellenőrzést, a hiba helyének megtalálását és a javítását. Az ellenőrzés javasolt mente a következő:
Ez a legalapvetőbb jelentés. A legkevésbé „érzékeny” a könyvelési hibákra, mivel itt még nem számít, hogy milyen jogcímre történt a könyvelés. Ha megegyezik a valóságos pénztári pénzkészlettel és a záró bankszámlakivonatokkal, akkor már nagy baj nincs.
A rendszer jogcímeket is figyeli a zárszámadás összeállításakor, ezért az eltérhet a pénzkészlettől. A jogcím hiánya vagy az átmenő tételek nem szimmetrikus könyvelése lehet ennek az oka.
Ha eddig eljutottunk, akkor már csak formai hibák lehetnek, illetve a zárszámadási sorok közti téves könyvelés.
Ha kettős könyvelésre is használja az Ariadnét, akkor a következő lépés a zárszámadás és a főkönyv egymásnak megfelelő részeinek összehasonlítása.
A könyvelés és a valódi pénzkészletet egyezőségének ellenőrzésére a pénzkészlet jelentés szolgál. A jelentést a pénztárkönyvből lehet indítani (részleteket a III.6.3. szakasz - Pénzkészlet jelentés fejezetben talál).
Legegyszerűbb esetben elég a záró oszlopot összevetni a pénztárban megszámolt pénzzel.
A készpénz számolás dokumentálásához használhatja az Ariadne címletjegyék funkcióját, amit a menüpont alatt talál.
Ha nem egyezik, akkor ellenőrizze, hogy a nyitó összegek helyesek-e.
Ha a nyitó helyes akkor nincs más lehetőség, mint az utolsó ellenőrzés óta könyvelt bizonylatokat tételesen ellenőrizni. Célszerű ezért év közben többször is megejteni az ellenőrzést, így egyszerre kevesebb átnézni való marad.
Ha megtaláltuk a hibát és módosítható a pénztárbizonylat, akkor kijavíthatjuk a hibás összeget vagy ha fölösleges törölhetjük. A részleteket a III.4.3.1. szakasz - Módosítás és a III.4.3.2. szakasz - Törlés fejezetekben talál.
Ha pénztárbizonylatot is a programmal készítettük el és már kinyomtattuk, akkor a stornó funkció segítségével tudja javítani (III.4.3.5. szakasz - Sztornó).
Legegyszerűbb esetben elég a pénzkészlet jelentés záró oszlopot összevetni az utolsó bankszámlakivonat záró összegével.
Ha nem egyezik, akkor ellenőrizze, hogy a nyitó összegek helyesek-e.
Ha a nyitók helyesek és mégsem egyezik, akkor a hiba helyét behatárolhatjuk időszakonként vagy bankszámlakivonatonként végzett ellenőrzéssel.
Az időszakonkénti ellenőrzés elve, hogy az egész év helyett rövidebb időszakokra (pl. fél év, negyed év vagy hónap) kérjük le a jelentést és arra ellenőrizzük, hogy egyezik-e az időszak utolsó bankszámlakivonatának záró összegével. Ha egyezik léphetünk a következő időszakra, ha nem akkor az időszakon belül kell tovább szűkíteni. Ezzel a módszerrel egy éven belül is általában kevesebb mint 10 lépéssel nap pontossággal be lehet határolni az eltérés helyét.
Az ellenőrzés leggyorsabb menete, ha mondjuk év végén nem egyezik a bank, ha megnézi negyedévre, azon belül hónapokra, a hónapon belül hetekre, és a heteken belül napokra:
a Dátumra szűrés fejezetben talál részletes leírást a feltétel beállításáról
ez már nem fog egyezni, és a 2.2 pont szerint léphet tovább
A fenti lépéseket ismételve hamarosan már csak egy nap marad, amelyikben a hiba van.
Alternatív megoldásként, kicsit több de egyszerűbb lépéssel haladhat havonta is.
Minden bankkivonatot önmagában is le lehet ellenőrizni a pénztárkönyv banki tétel sorainak elején található eszköztár segítségével:
A megjelenő jelentés mutatja a bankszámlakivonat könyvelés szerinti összesítő adatait (nyitó egyenleg, összes jóváírás, összes terhelés, záró egyenleg) valamint a könyvelt tételeket.