III.11.2. Villanyszámla könyvelése

Gyakori könyvelési feladat a közüzemi számlák rögzítése, ezeket az itt leírt villanyszámlához hasonlóan készíthetjük. Az ilyen esetek jellemzője, hogy számlát is kaptunk, aminek adatait az alap bizonylat mezőkben kell megadni (és nem a Pénzügyi bizonylat számába kell írni a számlaszámot!).

Nyissuk meg a Könyvelés - Pénztárkönyv menüt. Új pénzmozgás felvétele a kis plusz jelre történő kattintással történik. Ekkor megjelenik az adatbeviteli képernyő. Általános leírás az A könyvelés, új pénzmozgás fejezetben van.

Jelöljük be a Házipénztár mezőt, Forgalom típusa mezőnél pedig a kifizetést.

A Pénzügyi bizonylat száma mezőt

  • hagyjuk üresen, ha gépi pénztárbizonylatot szeretnénk írni. A gépi pénztárbizonylatról és nyomtatásáról bővebben a Pénztárbizonylat készítés fejezetben olvashatunk.

  • töltsük ki, ha már egy meglevő papírbizonylatot könyvelünk.

A Kelt és Bizonylat összeg kitöltése után válasszuk ki a listából a megfelelő Jogcímet (jelen esetben: " XIV. 4. Parókia közüzemi költségei ")

A Közlemény mező kitöltése nem kötelező, de ha kitöltjük, azt megjegyzi a program és legközelebb kiválasztható lesz.

Az Alapbizonylat típusa mezőbe beírhatjuk, hogy milyen bizonylat alapján rögzítjük (pl. villanyszámla, gázszámla, stb.). Az Alapbizonylat száma mezőbe pedig írjuk be a villanyszámla azonosítóját (számla sorszáma).

Már el is készültünk a bizonylat rögzítésével, lehet menteni.