II.7. Tartozások, követelések–kötelezettségek

A tényleges vagyoni helyzet megállapításához a pénzvagyon mellett fontos információ, hogy mennyi tartozásunk van (kötelezettségek) és nekünk mennyivel tartoznak (követelések). A nyilvántartásba bekerülhetnek tételek pénzmozgások könyvelése során (amikor pl. befizetik a kapott kölcsönt bankszámlánkra) vagy közvetlenül (pl. ki nem fizetett számla, vagy szerződés alapján).

A tartozás kiegyenlítésének könyvelésekor a pénztárkönyvben megadható, hogy melyik kölcsönt fizetik/fizetjük éppen ki. Ez esetben a tartozás nyilvántartásban is csökken a fennálló tartozás.

A tartozásokat a Könyvelés menü Követelés menüpontja alatt lehet megjeleníteni és újat rögzíteni.

II.7.1. Új tartozás rögzítése

Új tartozást rögzíthetünk közvetlenül a Követelések ablakban vagy létrejön a pénztárkönyvi könyvelés során, amikor a tartozás keletkezett. Az első esetet használjuk, ha nem pénzmozgással keletkezett a tartozás (pl. számlát kaptunk) vagy a pénztárkönyvben nem könyvelt korábbi időszakból ered.

II.7.1.1. Tartozás rögzítése pénztárkönyvi könyvelésből

Pénzmozgásból származó tartozás pl. ha kölcsönt utaltak nekün vagy előleget fizettünk ki.

Ha a pénztárkönyvi könyvelés során a Kölcsön részben kitölti a Fizetési határidő mezőt, akkor a program a tétel tárolásakor létrehoz egy tartozást is az alábbi adatokkal:

Kölcsön iránya

befizetés könyvelése esetén kötelezettség

kiadás esetén követelés

Összeg

a könyvelt összeg

Kivel szemben áll fenn

befizetés könyvelése esetén a befizető

kiadás esetén az összeg felvevője

II.7.1.2. Tartozás rögzítése közvetlenül

Tartozásokat a Könyvelés menü Követelés menüpontja alatt lehet rögzíteni. Ezt az lehetőséget akkor célszerű használni, ha nem pénzmozgásból származik (Pénzmozgásból származó tartozás pl. kölcsönt utaltak nekünk vagy előleget fizettünk ki).