II.3. Pénztárkönyvi könyvelés

Az egyházközség pénzmozgásai rögzíthetők, a házipénztári vagy banki be, ill. kifizetések alapján. A könyvelések tartalmazzák a bizonylatszámot, jogcímeket és a befizető adatait. A könyvelt adatokból egy gombnyomással készíthetünk jelentéseket, illetve gépi bizonylatot.

A pénzmozgás táblázata jelenik meg az adatterületen.

A fejléc első eleme a táblázat oszlopainak elrendezését szolgálja. Ezzel lehet az oszlopokat eltüntetni, ill. a szélességüket beállítani.

A lefele mutató dupla nyíl valamennyi pénzmozgás részletét megjeleníti, ill. eltünteti.

Ha csak bizonyos pénzmozgások részletei érdekelnek, akkor elég a táblázatban az adott pénzmozgás melletti kis háromszögre kattintani, ezzel lehet megjeleníteni, ill. eltüntetni a részleteket.

II.3.1. Új pénzmozgás

Új pénzmozgás felvétele a kis plusz jelre történő kattintással történik. Ekkor megjelenik az adatbeviteli képernyő, amely négy nagyobb részre tagolódik.

Befizette/felvette

A befizető/felvevő neve, címe, egyházközségi státusza, csoport

A befizető nevét a már meglévő névsorból be lehet választani vagy az új nevet be lehet gépelni.

Ha a begépelt név még nem létezik a listában, akkor a könyvelés lezárásával bekerül a névsorba.

A cím beírásánál, ha olyan települést vagy utcát adtunk meg, ami még nem szerepel az adatbázisban, akkor azt is rögzíti a könyvelés mentésével együtt.

Ha új befizetőt/felvevőt adunk meg, akkor lehet jelölni, hogy egyházközségi tag-e.

Megjegyzés

Az itt újonnan felvett név automatikusan bekerül a partnerek (vagy ha egyházközségi tag, akkor az egyháztagok közé)

Melyik pénztárban vagy bankszámlaszámon történt a pénzmozgás

Házipénztár vagy folyószámla

Megjegyzés

A bankszámlák és pénztárak letilthatók a könyvelési beállítás részben. A letiltott bankszámlák nem jelennek meg a listában.

Bizonylat azonosítás

Befizetést vagy kifizetést, bizonylatszámot és a dátum mezőket tartalmazza.

A pénzügyi bizonylatszám sora

A pénzügyi bizonylat száma sorába a plébánia saját bevételi és kiadási pénztárbizonylatának a száma, illetve a bankszámla kivonat sorszáma kerülhet.

Gépi pénztárbizonylat kiadása esetén pedig üresen is kell hagynunk ezt a helyet. Ide majd másképp kerül be a bizonylatszám, ami a Gépi bizonylat készítés fejezetben van részletesen leírva.

Ha meg akarjuk őrizni az alap bizonylat számát (pl. átvételi elismervényen, vagy villanyszámlán stb. lévő bizonylatszámot, akkor azt a Könyvelési rész Alap bizonylat száma rovatba érdemes beírni, az előtte lévő sorban pedig a bizonylat típusát kell feltüntetni.

Abban az esetben ha eddig egymás után sorban adtunk bizonylatszámokat, a folytatásához segítséget ad a program úgy hogy a 0 gombra kattintással kiírja a legutóbbi bizonylatszámot.

A +1 gombra kattintással pedig megadja a következő bizonylatszámot.

Megjegyzés

A könyvelés számára a bizonylatszám arra jó, hogy a papír és a számítógépes adatforma közötti gyors megfeleltetést lehetővé tegye. Vagyis a papírt egyértelműen azonosítsa.

A dátum megadása

A dátum megadásánál a Naptár vagy a Jeles napok funkciót lehet segítségül hívni.

Dátumot visszamenőlegesen is meg lehet adni.

Könyvelés

Ebbe az oszlopba a Bizonylati összeg, Jogcím, Közlemény, Alapbizonylat típusa, Alapbizonylat száma kerül.

A jogcím beírásánál a rubrika melletti háromszögre kattintva előtűnnek a jogcímek kódokkal együtt.

A Közlemény rovatba csak olyan információt írjunk ami nem szerepel máshol az adatbeviteli ablakban. Pl. a könyvelési kódban szereplő információt fölösleges itt megismételni, vagy egy számla kifizetés könyvelésénél a számlaszámot célszerű az Alap bizonylat száma mezőben feltüntetni.

Az Alapbizonylat típusa és az Alapbizonylat száma rovatokba olyan külső bizonylattípusok kerülhetnek, melyeknek valahonnan máshonnan kaptak bizonylatszámot. Példánkban az alapbizonylat típusa villanyszámla és az alapbizonylat számát is máshonnan, a villanyszámlával együtt kapta.

Megjegyzés

A Közlemények rovat „megjegyzi” a régebben beírt típusokat, hogy a gyakran előforduló elnevezéseket ne kelljen újra begépelni, és már az első pár karakternél előhozza az előzőekben eltárolt típusneveket.