V. fejezet – Anyakönyvek

V.1. Anyakönyvek általános leírása

A különböző anyakönyveknek vannak közös tulajdonságai, műveletei. Az anyakönyvekbe felvett eseményeknek két fajtája van a „Történeti" és „nem történeti". A személyek felvétele, adatlapok nyomtatása hasonló módon történik az anyakönyvekben. Ebben a fejezetben ezeket írjuk le.

V.1.1. Személyek az anyakönyvben

Új személy

A személy adatait (név, cím, stb.) felvesszük az anyakönyvbe. Egyházi nyilvántartásunkban még nem szereplő személyek adatai az anyakönyvbe rögzítéskor bekerülnek az egyházi nyilvántartásba is.

Megjegyzés

Történeti adatként megjelölt eseményekhez felvett személyek nem kerülnek bele az egyéb egyházi nyilvántartásokba (pl. egyháztagok, könyvelés)

Már létező személy kiválasztása

Az egyházi nyilvántartásban már szereplő személyt kiválaszthatjuk a listából. A kiválasztás után betöltődnek az eddig meglévő adatai az adatbeviteli területre. Itt, a még hiányzó adatokat kitölthetjük. Mentéskor a most kitöltött, új adatok is visszaíródnak az egyházi nyilvántartásba is.

A személy nevének beírásakor a program felkínálja a már nyilvántartásban levőket. Ha több azonos nevű egyháztagunk van, akkor a kiválasztáshoz segítséget nyújt a lista, amelyben egyéb adatai (cím, egyháztag státusz, születési név, születési dátum, anyja neve) is szerepelnek. Például a két "Gipsz Jakabné" közül így könnyen ki tudjuk választani a nekünk megfelelőt.

Új személy, de egy már létezővel azonos nevű

Ha olyan személyt szeretnénk felvenni, akivel azonos nevű más személy már szerepel a nyilvántartásban, akkor a név elé írjunk egy „+” jelet. Például fel szeretnénk venni egy újabb „Gipsz Jakabné”-t és nem a felkínált nevek közül szeretnénk választani. Ekkor a program újként kezeli a nevet, kitölthetők az adatok.

V.1.2. Történeti adat

A „történeti adat"-ként megjelölt eseményben szereplő személy nem kerül be az egyházi nyilvántartásba. Nem lehet keresni az egyháztagok között, csak az adott anyakönyvben. Nem jelenik meg a könyvelésnél sem.

Történeti adatként lehet felvenni az anyakönyvek régi adatait, azokat, akik már nem élnek, nem tudunk róluk semmit, csak digitálisan is rögzíteni szeretnénk anyakönyveink eseményeit. Az Ariadne programba beírt anyakönyvekben könnyebben kereshetünk, mint a papír alapúakban.

V.1.3. Nyomtatás

Anyakönyvekből kétféleképpen lehet nyomtatni. Egyik lehetőség az amikor csak az adott személy (keresztelt, elhunyt, jegyesek, házasok) adatlapját nyomtatjuk ki. Az adatlapon egy személy részletes adatai vannak. Másik lehetőség az anyakönyvi események listájának nyomtatása. A lista felsorolja a rögzített anyakönyvi események adatait. A listát lehet szűkíteni a keresési feltételek beállításával, ha nem akarjuk az összes eseményt nyomtatni. A listát ki lehet nyomtatni, vagy exportálhatjuk táblázatkezelőbe. A lista segítséget nyújt a hivatalos anyakönyvek kitöltéséhez.

Adatlap nyomtatás

Egy anyakönyvi bejegyzés minden adatát lehet az adatlap nyomtatással papírra vetni. Ezt az adatsor gombjai közt található Nyomtatás paranccsal teheti meg.

Az adatlapon az adott személyhez kapcsolódó anyakönyvi esemény részletes adatait látjuk. A különböző anyakönyvi adatlapok tartalma az anyakönyv fajtájától függ. Például a keresztelési adatlap ehhez hasonlóan néz ki:

Lista nyomtatás

Teljes lista nyomtatásakor a fejlécen lévő nyomtatóikonra kell kattintani.

A lista az anyakönyvi eseményeket tartalmazza. Lehet szűrni a listát a keresési feltételek megadásával. Példánkban a 2015.01.01.-én kereszteltek adatai szerepelnek. Kinyomtathatjuk, vagy exportálhatjuk táblázatkezelőbe.