Egyházi költségvetési jogcímek
Bevezetés
Az egyházi költségvetési jogcímek a pénzmozgások rendszerezésére szolgálnak. A könyvelés egyik feladata, hogy a gazdasági eseményeket besoroljuk az előírt jogcímek valamelyike alá. A jogcímek hierarchikus rendet alkotnak. A kötelezően előírt jogcímeken belül a helyi igényeknek megfelelően további jogcímek használhatók. A programban a jogcímekkel kapcsolatos
következő tevékenységeket lehet elvégezni:
-
megtekinteni és karbantartani, módosítani a jogcímek adatait
-
elkészíteni és nyomtatni a költségvetést
-
megnézni a könyvelés aktuális és bármely korábbi időpontbeli állását
-
megnézni és nyomtatni a zárszámadást
-
jogcímenként megnézni a tételes könyvelést
-
újabb költségvetési évet nyitni
A programban szét van választva az egyházi
költségvetési jogcímek karbantartása a költségvetés, zárszámadás, főkönyvi kivonat számítástól.
Az egyházi költségvetés karbantartás a Pénzügy/Beállítások/Egyházi
költségvetési jogcímek karbantartás menüpont
alól indítható.
A költségvetés, zárszámadás, főkönyvi kivonat készítés pedig a Pénzügy/Jelentések/Költségvetés-zárszámadás
menüpont alatt található. A következőkben az ezen
menüpont alatt található lehetőségeket
részletezzük.
Jogcímek áttekintése
A baloldali panel tartalmazza a jogcímeket hierarchikusan elrendezve, évenkénti csoportosításban. A jogcím előtti plusz jelre kattintva lehet a jogcím alábontását megtekinteni, illetve az ezáltal megjelenő mínusz jellel csukhatjuk be a megjelenített részfát. (A baloldal legszélén található harmadik gombbal ( ) egyszerre három szintet nyithatunk a hierarchiában, így két-három kattintással az egész struktúrát láthatjuk.) 
Az év alatt a második szinten találhatóak a Költségvetési jogcímek, amely alatt szerepelnek az egyházi törvény által rögzített jogcímek. Az Átmenő tételek alatt olyan jogcímek találhatók, amelyekre lehet könyvelni, de nem részei a költségvetésnek, a gyülekezet életét nem érintik.
A jobboldali panel három fülre van osztva, amelyeken a bal oldalon kiválasztott jogcím alapján különböző információkat lehet találni.
Fontos: Ezen a panelon állva nem módosíthatjuk az adatokat, illetve csak a baloldali panelon mozogva változnak az adatok a jobboldalon.
Tekintsük át sorrendben a megjeleníthető adatokat.
-
Főkönyvi kivonat fül 

A fül felső sávjában az időszak megadására van lehetőség. Az ablak többi részének működését az itt megadott időintervallum és a bal oldalon kiválasztott jogcím határozza meg. A kijelölt időszakot megváltoztatni felül, a fülek alatti mezőben lehet, amit a ikonnal vagy az Enter billentyű megnyomásával lehet érvényesíteni)

A fül többi részét a főkönyvi kivonat táblázata foglalja el. Ebben megjelennek a baloldalon kiválasztott jogcím, illetve a hierarchiában alatta elhelyezkedő jogcímek és a megadott időszak szerinti könyvelések összesítései. Az összegek mindig magukba foglalják az adott jogcímre és az alá tartozó jogcímekre könyvelt összegeket.
A táblázat oszlopai a következők:
-
az első oszlop a jogcím nevét tartalmazza, a következő a
-
nyitó (az időszak kezdete előtti napig történt pénzmozgások összesen), majd a
-
forgalom (az időszak kezdő és záró napján illetve a köztes napokon történt pénzmozgások összesen), illetve a
-
záró értéket találjuk. A záró egyenleg a nyitó egyenlegből és a forgalomból számított összeg (azaz nyitó+forgalom=záró).
-
A tervezett mezője a költségvetésben megadott összeg.
-
Az eltérés mező megmutatja, hogy a záró egyenleg mennyivel tér el a tervezettől, (záró-tervezett)*a jogcím tipikus előjele. Ez bevételeknél +1, kiadásoknál -1.
-
A teljesítés
mező tartalmazza, hogy a terv hány százalékát teljesítettük. Ha a 110%-ot elértük, vagy meghaladtuk, akkor az egész sor piros színnel van kiemelve. (Ha nem volt előre megadva tervezett összeg, akkor ezt a tervezett 0 szöveg jelzi.)
-
Az utolsó három oszlop a táblázat fölött megadott
időszak végére időarányosan kiszámolt tervezett
összeget és az ehhez hasonlított eltéréseket
tartalmazza.
Ha a baloldali Jogcímek panelon a Költségvetési jogcímek jogcímet választjuk ki, akkor a baloldali panel, a fentieken túl egy összehasonlítást is tartalmaz a táblázat végén, megfelelően a zárszámadási előírásnak.
A jogcímre könyvelt pénzmozgások fül 
Olyan jogcímen állva, amelyre történhet könyvelés, ezen a fülön részletezve megjelennek a megadatott időszakban a kiválasztott jogcímre könyvelt pénzmozgások.
Részletesebben a Jogcímre könyvelt
pénzmozgások fül a zárszámadásban azokat a
pénzmozgásokat (akár banki, akár pénztári) mutatja,
amelyek:
- a Főkönyvi kivonat (előző) fülön megadott időszakban
történtek. Azaz ez a zárszámadás táblázat a Forgalom
oszlopában található összeg részletezése.
- a bal oldalon kiválasztott (tehát nem a zárszámadás
adatait mutató táblázatban) jogcímre lettek könyvelve.
Azaz összesítő jogcímekre, amelyekre közvetlenül nem
könyvel (pl.: II.Perselypénzek) nem mutat semmit. Itt először ki
kell választani a kérdéses jogcímet (a
zárszámadás is csak a kiválasztott jogcímet fogja
mutatni), és utána kell átlépni a pénzmozgásokra.
Ez megfelel a Gazdasági események ablak tartalmának, ha ott szűrési feltételként a kiválasztott jogcímet, és a pénzmozgás keltének a megadott időszakot állítjuk be.
Akkor mutatja a pénzmozgásokat, ha a bal felső
sarokban található "Zárszámadás frissítés" négyzetben
pipa van.
Ha megváltoztatjuk az időszak beállítást, akkor a
jogcímről el kell lépni egy másikra, és újra visszalépve
frissül a táblázat.

Adatlap fül 
A kiválasztott jogcím minden adatát megtekinthetjük ebben a nézetben.

Új jogcímet a zöld plusz gombra ( ) kattintva vehetünk fel. A megjelenő adatbeviteli ablakban meg kell adni az új jogcím nevét és a költségvetési évet, majd az összesítő jogcímet, ami alá közvetlenül tartozik. Vegyük fel, hogy lehet-e a jogcímre könyvelni, vagy sem. (Ha igen, akkor pénztárbizonylatokban, bankszámlakivonaton választhatjuk ezt a jogcímet, ha nem, akkor összesítő jogcímet vettünk fel.) Vegyük fel (ha van) a költségvetés által meghatározott tervezett összeget. Ha elmentettük ( ) a jogcímet, akkor kattintsunk a ikonra, amely a hierarchiában megfelelő helyre illeszti az új adatot.

A műveletek ikon ( ) használatával törölhetünk ( ), illetve módosíthatunk ( ) egy jogcímet, figyelembe véve azt a megkötést, hogy olyan jogcímet nem törölhetünk, amelyre már könyvelve volt, vagy amely alatt további jogcímek szerepelnek.
Új költségvetési év indítása
Tekintettel arra, hogy a költségvetési jogcímek két év között megváltozhatnak, ezért a programban minden évnek saját jogcím rendje van. Új év kezdetén ezt létre kell hozni. Meg lehet ezt tenni egyesével felvéve a jogcímeket és megadva a következő évet, azonban a program lehetőséget biztosít a meglévő jogcím rend lemásolására. Így csak a különbségeket kell egyenként átvezetni.
A következő a teendőnk az egyházi költségvetési jogcímek ablakban:
-
az előző évi jogcím hierarchia legfelső elemét kell kiválasztani a bal oldalon
-
a műveletek gomb ( ) által felkínált lehetőségekből a Jogcímek másolása új költségvetési évhez menüpontot válasszuk ki.
-
adjuk meg az új költségvetési évet, - ha még nincs, akkor itt fel is vehetjük a lista új adatgombjával
-
a program elkészíti a másolatot a kiválasztott, és minden alatta lévő jogcímről, átírva a költségvetési évet a megadottra
-
a jogcím hierarchia legfelső elemét átnevezhetjük a módosítás gombra ( ) kattintva (Például: Másolat-2005 évi jogcímek helyett 2006 évi jogcímek).
|
|